ماهی گیری از دیروز تا امروز

ماهی گیری از دیروز تا امروز : قدمت ماهیگیری در دنیا حدود ۴۰ هزار سال است. یعنی برمیگردد به دوره سنگ و یا همان حجر، زمانی که انسانها با صید ماهی میتوانستند زنده بمانند و اولین گروه های کوچک اجتماعی تشکیل دهند چرا که برای صید ماهی های غول آسای آن زمان نیازمند کار گروهی و تیمی بودند. شاید اولین تمدنهای یکجا نشینی و جمعی زندگی کردن مدیون همین صید ماهی بوده باشد. باستان شناسان با توجه به آثار به جا مانده از هزاره های پیش تخمین زده اند که صید ماهی از شرق آسیا شروع شده است. در ابتدا ماهیگیری با وسایل و ابزار ابتدایی انجام میگرفته، مثلا شاید با چوبی که نوک آنرا تراشیده باشند و البته تا سالیان سال هم همین تکه چوب نیزه مانند، تنها ابزار ماهیگیری محسوب میشده، اما با پیشرفت تمدن بشر و شروع دوره جدیدی از سبک زندگی به صورت یکجا نشینی و  بکارگیری کشاورزی و دامداری کم کم ابزار دیگری به صید ماهی اضافه شد مثل تور ماهیگیری، که ابتدا از پشم حیوانات ساخته میشد و آنها به ساخت تور ماهیگیری رسیدند که هنوز هم پس از صدها سال از آن استفاده میشود البته با متریال و مواد دیگر. هر چند ماهیگیری در ابتدا برای امرار معاش پدید آمد اما امروزه اماهیگیری تنها برای کسب درآمد و تجارت نیست و توانسته است جای خود را در میان ورزشه و تفریحات دیگر به خوبی باز کند. سکوت و آرامشی که طی ماهیگیری حکم فرما می شود با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست. تصور جایی دنج و خلوت، برکه و رودخانه ای زیبا و ساعتی فارغ از همهمه دنیا، در سکوت و آرامش با ابزاری مناسب و گرفتن چند ماهی، لذت بخش است .

گرچه برا ی ماهیگیری باید اصول اولیه آن را دانست و ابزار مناسبی تهیه کرد اما استفاده از تجربه افرادی که قبل از ما ماهیگیری میکردند هم میتواند به پیشرفت و حرفه ی شدن ما کمک بزرگی کند

قبل از همه این مسایل و نکات، مهم است بدانیم که چه وقت و چه زمانی مناسب است برای ماهیگیری؟

همانطور که میدانیم هر فصل و هر زمانی برای ماهیگیری مناسب نیست .در واقع ماهیگیری به شدت وابسته دما است یعنی اینکه در فصل تابستان و زمستان تغییرات آب و هوا بطور مستقیم بر دمای آب و در نتیجه جنب و جوش ماهیان تاثیر میگذارد. به غیر از چشمه هایی که بصورت خود جوش، گرم هستند، بقیه رودخانه ها و برکه ها در فصل گرم و تابستان به دلیل دمای بالای آب، شاهد جنب و جوش ماهیان هستیم. در بهار امکان صید ماهی خصوصا برا ی افراد مبتدی کم می‌شود بدلیل اینکه ماهی ها در فصل بهار از طرفی تازه شروع به جنب و جوش کرده اند و از طرف دیگر به دلیل کم وزن بودن و سبک بودنشون به آرامی به طعمه نوک میزنند و در واقع بازی میکنند. شانس صید کم است و اگر هم باشد ماهی های کوچک را میتوانیم صید کنیم. در این فصل از سال ماهی کپور بیشتر از ماهیان دیکر به چشم می آیند با اینکه باهوش و محتاطن اما وسوسه خوردن طعمه باعث میشود بیشتر صید شوند.

 و اما تابستان بهترین فصل است برای ماهیگیری، در این فصل بیشتر ماهیان شروع به تخم ریزی میکنند و به دلیل وفور غذا و طعمه، در حال اضافه وزن هستند و آنقدر سرحال و پر شور هستند که به هر طعمه ای نوک میزنند و سعی در تکه کردن و بلعیدن طعمه دارند بنابراین صید ماهی آسانتر می‌شود و شانس اینکه ماهی به طعمه شما نوک بزند زیاد است. از ماهیانی که در فصل تابستان به وفور یافت می‌شوند میتوان به کپور و عروس ماهی و زردک و آمور اشاره کرد.

در فصل پاییز دمای هوا مقداری کاهش پیدا میکند خصوصا اگر آب عمیق باشد لایه های زیرین آب سردتر میشود و ماهی ها آرام تر می‌شوند و ار آن جنب و جوش می افتند، اما اگر شانس با شما یار باشد و صبوری به خرج دهید می‌توانید ماهی صید کنید که وزن قابل توجهی داشته باشد چرا که در تمام طول تابستان و با وفور منابع غذایی حسابی توانسته است وزن خود را بالا ببرد. از طرفی هم به دلیل کم شدن طعمه این ماهی های بی حال و آرام ممکن است به طعمه نوک بزنند اما در هر صورت نسبت به فصل تابستان  شانس صیدشان کمتر می‌شود .

و اما در زمستان که هوا سرد میشود ،دمای هوا در آب بشدت سرد میشود و دیگر اثری از ماهی نخواهی دید خصوصا اگر در ماهیگیری ماهر نباشید و تازه به صید ماهی علاقه مند شده باشید. در فصل پاییز و زمستان بیشترین ماهیانی که می‌شود صید کرد، قزل  آلا، کفال، ماهی سفید و کپور هستند که در دریای خزر به وفور یافت می‌شوند. ماهیگیری در این فصل چالش برانگیز است چون حتی اگر در همان مکان و همان شرایط در تابستان و حتی پاییز صید خوبی کرده باشید، قطعا در زمستان اثری از ماهی در آن مکان نخواهید دید. اینجاست که اگر به دنبال صید ماهی باشید باید تکنیک های دیگری بکار ببرید و حرفه ای تر عمل کنید. از تغییر مکان همیشگی تان شروع کنید و شانس خود را جایی دیگر امتحان کنید. می توانید از طعمه های شیرین استفاده کنید چرا که میل به غذا در ماهیان کم می‌شود بدلیل سردی آب. حتی میتوانید برای گرفتن نتیجه بهتر کمی قبل از ماهیگیری، اقدام به طعمه پاشی کنید در آن منطقه و البته مقداری طعمه بریزد که سریع در آب حل شوند و فقط بوی آن بماند و ماهی ها بخاطر آن بو جذب طعمه اصلی شما شوند .

در ایران تقریبا در تمام فصول سال چه هوا گرم باشد و چه سرد، می‌شود ماهیگیری کرد گرچه برای یک صید خوب علاوه بر تجربه نیازمند وسایل و ابزار ماهی گیری هستیم. وسایلی که بدون آنها نمی‌شود ماهیگیری کرد و یا بهتر است بگویم سخت تر می‌شود ماهیگیری کرد .

قلاب ماهیگیری که خود از بخشهای مختلفی تشکیل شده است، چوب، چرخ، قرقره نخ و ریسمان و سایر لوازم ماهیگیری مانند، طعمه، زنگوله، هرزه گرد، طعمه پاش .

قبل از آنکه بخواهیم وسایل و ابزار ماهیگیری را انتخاب کنیم بهتر است بدانیم میخواهیم چه نوع ماهیی و در چه عمقی صید کنیم .

سه مکان دیدنی استان هرمزگان در زمستان

سه مکان دیدنی استان هرمزگان در زمستان: فصل زمستان که می شود برای ما ایرانیها، استراحت، جای گرم و مهمانی های شبانه تداعی میشود. شاید کمتر کسی به فکر طبیعت گردی آنهم در زمستان باشد. ایرانمان چهارفصل است، یعنی هر فصل آن، هر مکانی از آن زیبایی های منحصر بفردی دارد. بغیر از گردشگری زمستانه و اسکی در مناطق سردسیر، رفتن به مناطق گرمسیری و دیدن جاذبه ها و زیبایی های این مناطق خالی از لطف نیست. در این مقاله به معرفی سه منطقه دیدنی هرمزگان که باید در فصل سرد و زمستان به آنجا سفر کنید، میپردازیم:                     

دره ستارگان

کلا زمستان و فصل سرما که شروع میشود، سفر به جنوب، جنوب گرم با مردمان مهمان نواز و جاذبه های دیدنی و طبیعی یکی از گزینه های خوب برای سفر و طیبعت گردی خاطره انگیز است در استان هرمزگان و جزیره قشم که یکی از زیباترین جزیره های ایران است؛ مکان ها و جزایر و جنگل هایی قرار گرفته که باید هر ایرانی برای یکبار هم که شده ار آنها دیدن کند . مثل دره ستارگان دره ستارگان معروف با قدمتی ۲ میلیون ساله در ۵ کیلومتری ساحل جنوبی جریزه قشم و غرب روستای برکه خلف واقع شده است. این دره شگفت انگیز که به باور مردمان بومی آن منطقه به دلیل سقوط یکی از ستارگان آسمان به مرکز جزیره بوجود آمده است و همین برخورد باعث ایجاد اشکال و حفره های عجیبی از شن و ماسه و خاک شده است، یکی ار طبیعی ترین و شگفت انگیزترین جاذبه های جزیره قشم است. زمین شناسان اما نظر دیگری دارند، به نظر آنها، این دره فرسایشی با اشکال و ستونهای منحصر بفرد،  بر اثر تندبادها و بارشهای موسمی که طی سالیانی به درازای ۲ میلیون سال، بوجود آمده اند. شبهای این دره را باید دید ستارگان به حدی پایین به نظر میرسند که انگار میشود آنها را از آسمان چید. گردش هوا و وزش باد در لابلای ستونها و حفره ها ، صدا هایی وهم انگیز تولید میکند که به باور مردمان بومی، دره ستاران از غروب افتاب محل تردد ارواح و اجنه  می‌شود و به هیج وجه به دره نزدیک نمیشوند.خلاصه اینکه در سفر و گردشگری به جنوب ایران ، این دره طبیعی و در عین حال شگفت انگیز را  حتما ببینید و شگفت زده شوید .

دره ستارگان

جزیره هنگام

باز هم جنوب زیبا و هرمزگان، و همچنان در نزدیکی جزیره قشم، در میانه خلیج فارس، برای رفتن به جزیره هنگام باید از جزیره قشم عبور کنید تا به جزیره کوچک اما باصفا و زیبای هنگام برسید. بهترین فصل دیدن و گرشگری در جزیره هنگام  اواخر پاییز و اویل زمستان است. گرچه بهار هم این جزیره دیدنی است. ساحل درخشان جزیره هنگام به علت وجود کانی های براق است که با ماسه های ساحل ترکیب شده و درخشنده و تابناک شده است بازدیدکنندگان بسیاری دارد. خصوصا شبها و زمانی که آفتاب غروب میکند ساحل زیبا و درخشان هنگام دیدنی تر میشود. پوشش گیاهی جزیره مانند سایر نقاط جنوب ایران، نخل است، نخلهایی بلند و سر به فلک کشیده. اگر مایل به دیدن دلفینهای بازیگوش باشید کافی است سوار بر قایق شوید و چند باری بر روی آبهای نیلگون خلیج فارس دور بزنید و منتظر بمانید، خصوصا در ماه های آذر و دی، احتمال دیدن دلفینها بیشتر میشود. زمانی که منتظر دلفینها هستید، نگاهی به عمق آب بیاندازید و دنیای شگفت انگیز زیر آب را نگاه کنید، ماهی ها، لاکپشت ها و…. در این جزیره خبری از هتل و اقامتگاه نیست و برای اسکان میتوانید یا خانه ای از مردم خونگرم و مهمانواز هنگام اجاره کنید و یا کمپینگ برنید و از فضا و مکان ارام و هوای متعادل آن لذت ببرید. البته با لوازم و تجهیزات کافی .       

 

جزیره هنگام

 

  

جنگل حرا

هنوز در استان هرمزگان هستیم و یکی از شگفت انگیزترین و اسرارآمیزترین جنگلهای دنیا را باید ببینیم. در نزدیکی جزیره قشم میتوانیم از دو مسیر اسکله روستای طبل و یا اسکله سهیلی سوار بر قایق و خیابانی دریایی به جنگلهای حرا وارد شویم، جنگلهای که علاوه بر اسرارآمیز بودنش نقش بسیار مهمی در اکو سیستم هرمزگان ایفا میکند. اینجا هم به دلیل قدمت بسیار زیادی که سر به میلیون سال قبل دارد ،ردپای افسانه دیده می‌شود، برخی بر این باورند که این جنگلها از اشک چشم انسان بوجوذ آمده اند. درختان تنومندی که ریشه در آب دارند و گهگاه سر از آب بیرون می آورند و وظیفه تبدیل آب شور به آب شیرین را دارند. پوشش گیاهی این منطقه، حرا و چندل است که شباهت زیادی بهم دارند. جزر و مد آنهم به فاصلع چند ساعت اعجاب انگیز است. برای دیدن این جنگل انبوه میتوانید از قایق استفاده کنید و از قایق سواری بر روی آبهای نیلگون خلیح فارس لذت ببر ید و کمی بعد خود را در میان انبوهی از درختان میبینید و منظره ای فراموش نشدنی را تجربه میکنید. پرندگان مهاجر که در فصل زمستان به این جنگلها مهاجرت میکنند یکی دیگر از جاذبه های جنگل های حرا است، حواصیل، لک لک، مرغ دریایی و مرغابی و … همچنین این جنگل زیستگاه ماهیان و مارهای دریایی و گونه های نادری از سخت پوستان و نرم تنان است. از امکانات این منطقه میتوان به رستوران ها و کافه ها، مراکز اقامتی بومی، فروشگاه های صنایع دستی و … اشاره کرد و یا با وسایل و تجهیزات کامل در نزذیکی ساحل حرا کمپینگ خود را برپا کنید و از این طبیعت زیبا نهایت استفاده را ببرید. طبیعت بکر و دست نخورده جنگل های حرا، هر ساله بازدیدکنندگان و طبیعت گردان بسیاری را از گوشه و کنار دنیا به خود جذب میکند. جالب است بدانید عسل جنگل حرا جزو گرانترین و در عین حال خالص ترین عسل های دنیاست. چرا که علاوه بر طعم بی نظیرش خواص منحصر بفردی را دارد. در فصل بهار و با شکوفه دادن درختان حرا سیل عظیمی از زنبورها را میبینیم که به این جنگل وارد میشوند.       

                             

استان هرمزگان به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و دیدنی همیشه میزبان طبیعت گردان و گردشگران از نقاط مختلف دنیاست .

ما در این مقاله تنها به سه مکان دیدنی استان هرمزگان در زمستان پرداختیم آنهم مناطقی در نزدیکی جزیره زیبا و شگفت انگیز قشم .         

مجهز تفریح کنید!     

                                                             

با خیال راحت کوهنوردی کنید!

کوهنوردی

خیلی از ما عاشق این هستیم که به محض طلوع آفتاب با کوله پشتی بریم تو دل کوه, چادر بزنیم و از آرامش تو دل طبیعت استفاده کنیم. تو دل کوه تنها جاییکه هم می توانیم از تمام لحظات و منظره های اطرافمون لذت ببریم و هم خودمان را در آن غرق کنیم و زندگی عادی را فراموش کنیم! کوهنوردی می تونه یک آغاز برای ماجراجویی های هیجان انگیز در دل طبیعت، کسب صدها تجربه و خاطره به یادموندنی باشه! جالبه بدانید هزینه ی این ماجراجویی خیلی زیاد نیست و با حداقل امکانات لازم می توانید به دل طبیعت سفر کنید! البته لازم به ذکر است که هرچقدر مهارت خود را افزایش بدهید نیاز دارید از وسایل بیشتر و تخصصی تری استفاده کنید.

حداقل وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی و صخره نوردی

کوله پشتی: برای شروع می توانید از  یک کوله پشتی سایز لارج استفاده کنید که یکسری از وسایل ضروری مثل( قمقمه، ظرف غذا، طناب و …) در آن جا بگیرد.

کفش و کتانی: کفش های کوهنوردی مثل کفش های معمولی از انعطاف پذیری بالایی برخوردار نیستند و روکش سفت آن از پا در برابر سقوط اجسام سنگین محافظت می کند. از همین رو شما بر اساس شناخت نیازهای خود و مسیری که در پیش رو دارید باید از کفش مناسب استفاده کنید.

لباس: لباس صخره نوردی باید بر اساس شرایط آب و هوایی انتخاب شود اما باید راحتی ورزشکار در آن فراهم باشد.

عصا: بعضی از صخره نوردان دوست دارند از چوب دستی برای بالا رفتن از کوه استفاده کنند ولی کاملا این امر سلیقه ای است.

طناب: طناب ها به دو نوع کششی و غیر قابل کشش دارند. طناب های که غیر کششی هستند با بالا رفتن وزن اجسام کشش خود را ازدست نمی دهند. بر اساس نیاز و وزن خود می توانید قطر و اندازه ی مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

کیسه خواب: برای داشتن یک شب راحت در جنگل و یا کوهستان نیاز به یک کیسه خواب استاندارد دارید.

وسایل جانبی مورد نیاز: عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، نقشه, دوربین، قمقمه؛ ظرف سفر، چراغ پیشانی، شعله افکن، زیرانداز، فندک و کبریت، چادر

وسایل تخصصی لازم برای کوهنوردی و صخره نوردی

صخره نوردی

صخره نوردی

 

کوهنوردان ماهر و حرفه ای علاوه بر حداقل وسایل لازم به یکسری از وسایل تخصصی تر برای کوهنوردی و بالا رفتن از کوه نیاز دارند از جمله:

کارابین: برای اتصال ابزار صخره نوردی از کارابین استفاده می کنند  و عموما دو شکل متفاوت ساده و پیچ دار دارد. از کاربین برای تحمل وزن های بالا استفاده می شود و وزن ایده ال تحمل شده توسط این وسیله بر روی آن نوشته شده است.

 

کارابین

کارابین

 

دیس چینی:برای اتصال فرد به ابزار کوهنوردی استفاده می شود. برای بالا رفتن از صخره از دیس چینی کمک گرفته می شود.

اسلینگ: اسلینگ نام دیگر دیسی چینی است که برای صخره نوردی یک وسیله کار آمد جدید به شمار می آید. از اتصال دو کاربین توسط تسمه های بسیار مقاومت اسلینگ ایجاد می شود.

نوار تسمه: نوار تسمه برای حمایت های میانی استفاده می شود. مقاومت این وسیله بر اساس یک لا بودن و دو لا بودن آن تعین می شود. این محصول عرض، طول و ضخامت متفاوتی دارد.

میخ: میخ ها از فولاد نرم و آلیاژ کروم ساخته می شوند. از چکش و میخ برای نصب ابزار آلات صخره نوردی کمک گرفته می شود.

رول و مته رول: زمانی که هیچ فضای برای میخ زدن ابزار آلات در اختیار سنگ نورد نیست از این وسیله استفاده می شود.

کرول:نمونه جدید تری از یومار است که برای جهش به سمت بالا از آن استفاده می شود. این وسیله بر روی سینه قرار داده می شود و مانع از ایجاد درد در قفسه سینه می شود.

گری گری: از سقوط ناگهانی صخره نورد به عنوان کمربند ایمنی جلوگیری می کند و نقش ایمنی بسیار قوی را ایفا می کند.

طنابچه پروسیک: با استفاده از این ابزار صخره نورد به راحتی می تواند بر روی طناب بالا و پایین برود؛ و به دو ابزار و یک گره تخصصی نیاز است.

شانت: برای جلوگیری از سقوط احتمالی صخره نورد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله بسیار مقاوم و سبک است و ضامنی برای اتصال به هارنس است.

فی فی هوک: این ابزار به هارنس متصل می شود و در زمان لازم به ابزار حمایت میانی متصل می شود.

قرقره: برای بالا کشیدن بارهای سنگین از آن استفاده می شود.

ری ورسو: برای فرود در صخره نوردی از آن استفاده می شود.

کیسه پودر: برای جلوگیری از لغزش دست از پودرهای مخصوصی در این راستا استفاده می شود. این پودرها گاها بر روی گیره های نگه دارنده مورد استفاده قرار می گیرد که از لغزندگی این وسیله در هنگام صعود جلوگیری شود. این کیسه ها بر روی کمر صخره نورد متصل می شود.

امیدواریم شما را کمی بیشتر با لوازم مورد نیاز برای فعالیت مهیج کوهنوردی آشنا کرده باشیم که با خیال راحت بتوانید در دل طبیعت ماجراجویی را آغار کنید. لذت از طبیعت حق مسلم ماست پس مجهز تفریح کن!