سه مکان دیدنی استان هرمزگان در زمستان: فصل زمستان که می شود برای ما ایرانیها، استراحت، جای گرم و مهمانی های شبانه تداعی میشود. شاید کمتر کسی به فکر طبیعت گردی آنهم در زمستان باشد. ایرانمان چهارفصل است، یعنی هر فصل آن، هر مکانی از آن زیبایی های منحصر بفردی دارد. بغیر از گردشگری زمستانه و اسکی در مناطق سردسیر، رفتن به مناطق گرمسیری و دیدن جاذبه ها و زیبایی های این مناطق خالی از لطف نیست. در این مقاله به معرفی سه منطقه دیدنی هرمزگان که باید در فصل سرد و زمستان به آنجا سفر کنید، میپردازیم:                     

دره ستارگان

کلا زمستان و فصل سرما که شروع میشود، سفر به جنوب، جنوب گرم با مردمان مهمان نواز و جاذبه های دیدنی و طبیعی یکی از گزینه های خوب برای سفر و طیبعت گردی خاطره انگیز است در استان هرمزگان و جزیره قشم که یکی از زیباترین جزیره های ایران است؛ مکان ها و جزایر و جنگل هایی قرار گرفته که باید هر ایرانی برای یکبار هم که شده ار آنها دیدن کند . مثل دره ستارگان دره ستارگان معروف با قدمتی ۲ میلیون ساله در ۵ کیلومتری ساحل جنوبی جریزه قشم و غرب روستای برکه خلف واقع شده است. این دره شگفت انگیز که به باور مردمان بومی آن منطقه به دلیل سقوط یکی از ستارگان آسمان به مرکز جزیره بوجود آمده است و همین برخورد باعث ایجاد اشکال و حفره های عجیبی از شن و ماسه و خاک شده است، یکی ار طبیعی ترین و شگفت انگیزترین جاذبه های جزیره قشم است. زمین شناسان اما نظر دیگری دارند، به نظر آنها، این دره فرسایشی با اشکال و ستونهای منحصر بفرد،  بر اثر تندبادها و بارشهای موسمی که طی سالیانی به درازای ۲ میلیون سال، بوجود آمده اند. شبهای این دره را باید دید ستارگان به حدی پایین به نظر میرسند که انگار میشود آنها را از آسمان چید. گردش هوا و وزش باد در لابلای ستونها و حفره ها ، صدا هایی وهم انگیز تولید میکند که به باور مردمان بومی، دره ستاران از غروب افتاب محل تردد ارواح و اجنه  می‌شود و به هیج وجه به دره نزدیک نمیشوند.خلاصه اینکه در سفر و گردشگری به جنوب ایران ، این دره طبیعی و در عین حال شگفت انگیز را  حتما ببینید و شگفت زده شوید .

دره ستارگان

جزیره هنگام

باز هم جنوب زیبا و هرمزگان، و همچنان در نزدیکی جزیره قشم، در میانه خلیج فارس، برای رفتن به جزیره هنگام باید از جزیره قشم عبور کنید تا به جزیره کوچک اما باصفا و زیبای هنگام برسید. بهترین فصل دیدن و گرشگری در جزیره هنگام  اواخر پاییز و اویل زمستان است. گرچه بهار هم این جزیره دیدنی است. ساحل درخشان جزیره هنگام به علت وجود کانی های براق است که با ماسه های ساحل ترکیب شده و درخشنده و تابناک شده است بازدیدکنندگان بسیاری دارد. خصوصا شبها و زمانی که آفتاب غروب میکند ساحل زیبا و درخشان هنگام دیدنی تر میشود. پوشش گیاهی جزیره مانند سایر نقاط جنوب ایران، نخل است، نخلهایی بلند و سر به فلک کشیده. اگر مایل به دیدن دلفینهای بازیگوش باشید کافی است سوار بر قایق شوید و چند باری بر روی آبهای نیلگون خلیج فارس دور بزنید و منتظر بمانید، خصوصا در ماه های آذر و دی، احتمال دیدن دلفینها بیشتر میشود. زمانی که منتظر دلفینها هستید، نگاهی به عمق آب بیاندازید و دنیای شگفت انگیز زیر آب را نگاه کنید، ماهی ها، لاکپشت ها و…. در این جزیره خبری از هتل و اقامتگاه نیست و برای اسکان میتوانید یا خانه ای از مردم خونگرم و مهمانواز هنگام اجاره کنید و یا کمپینگ برنید و از فضا و مکان ارام و هوای متعادل آن لذت ببرید. البته با لوازم و تجهیزات کافی .       

 

جزیره هنگام
 

  

جنگل حرا

هنوز در استان هرمزگان هستیم و یکی از شگفت انگیزترین و اسرارآمیزترین جنگلهای دنیا را باید ببینیم. در نزدیکی جزیره قشم میتوانیم از دو مسیر اسکله روستای طبل و یا اسکله سهیلی سوار بر قایق و خیابانی دریایی به جنگلهای حرا وارد شویم، جنگلهای که علاوه بر اسرارآمیز بودنش نقش بسیار مهمی در اکو سیستم هرمزگان ایفا میکند. اینجا هم به دلیل قدمت بسیار زیادی که سر به میلیون سال قبل دارد ،ردپای افسانه دیده می‌شود، برخی بر این باورند که این جنگلها از اشک چشم انسان بوجوذ آمده اند. درختان تنومندی که ریشه در آب دارند و گهگاه سر از آب بیرون می آورند و وظیفه تبدیل آب شور به آب شیرین را دارند. پوشش گیاهی این منطقه، حرا و چندل است که شباهت زیادی بهم دارند. جزر و مد آنهم به فاصلع چند ساعت اعجاب انگیز است. برای دیدن این جنگل انبوه میتوانید از قایق استفاده کنید و از قایق سواری بر روی آبهای نیلگون خلیح فارس لذت ببر ید و کمی بعد خود را در میان انبوهی از درختان میبینید و منظره ای فراموش نشدنی را تجربه میکنید. پرندگان مهاجر که در فصل زمستان به این جنگلها مهاجرت میکنند یکی دیگر از جاذبه های جنگل های حرا است، حواصیل، لک لک، مرغ دریایی و مرغابی و … همچنین این جنگل زیستگاه ماهیان و مارهای دریایی و گونه های نادری از سخت پوستان و نرم تنان است. از امکانات این منطقه میتوان به رستوران ها و کافه ها، مراکز اقامتی بومی، فروشگاه های صنایع دستی و … اشاره کرد و یا با وسایل و تجهیزات کامل در نزذیکی ساحل حرا کمپینگ خود را برپا کنید و از این طبیعت زیبا نهایت استفاده را ببرید. طبیعت بکر و دست نخورده جنگل های حرا، هر ساله بازدیدکنندگان و طبیعت گردان بسیاری را از گوشه و کنار دنیا به خود جذب میکند. جالب است بدانید عسل جنگل حرا جزو گرانترین و در عین حال خالص ترین عسل های دنیاست. چرا که علاوه بر طعم بی نظیرش خواص منحصر بفردی را دارد. در فصل بهار و با شکوفه دادن درختان حرا سیل عظیمی از زنبورها را میبینیم که به این جنگل وارد میشوند.       

                             

استان هرمزگان به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و دیدنی همیشه میزبان طبیعت گردان و گردشگران از نقاط مختلف دنیاست .

ما در این مقاله تنها به سه مکان دیدنی استان هرمزگان در زمستان پرداختیم آنهم مناطقی در نزدیکی جزیره زیبا و شگفت انگیز قشم .         

مجهز تفریح کنید!