ماهی گیری از دیروز تا امروز : قدمت ماهیگیری در دنیا حدود ۴۰ هزار سال است. یعنی برمیگردد به دوره سنگ و یا همان حجر، زمانی که انسانها با صید ماهی میتوانستند زنده بمانند و اولین گروه های کوچک اجتماعی تشکیل دهند چرا که برای صید ماهی های غول آسای آن زمان نیازمند کار گروهی و تیمی بودند. شاید اولین تمدنهای یکجا نشینی و جمعی زندگی کردن مدیون همین صید ماهی بوده باشد. باستان شناسان با توجه به آثار به جا مانده از هزاره های پیش تخمین زده اند که صید ماهی از شرق آسیا شروع شده است. در ابتدا ماهیگیری با وسایل و ابزار ابتدایی انجام میگرفته، مثلا شاید با چوبی که نوک آنرا تراشیده باشند و البته تا سالیان سال هم همین تکه چوب نیزه مانند، تنها ابزار ماهیگیری محسوب میشده، اما با پیشرفت تمدن بشر و شروع دوره جدیدی از سبک زندگی به صورت یکجا نشینی و  بکارگیری کشاورزی و دامداری کم کم ابزار دیگری به صید ماهی اضافه شد مثل تور ماهیگیری، که ابتدا از پشم حیوانات ساخته میشد و آنها به ساخت تور ماهیگیری رسیدند که هنوز هم پس از صدها سال از آن استفاده میشود البته با متریال و مواد دیگر. هر چند ماهیگیری در ابتدا برای امرار معاش پدید آمد اما امروزه اماهیگیری تنها برای کسب درآمد و تجارت نیست و توانسته است جای خود را در میان ورزشه و تفریحات دیگر به خوبی باز کند. سکوت و آرامشی که طی ماهیگیری حکم فرما می شود با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست. تصور جایی دنج و خلوت، برکه و رودخانه ای زیبا و ساعتی فارغ از همهمه دنیا، در سکوت و آرامش با ابزاری مناسب و گرفتن چند ماهی، لذت بخش است .

گرچه برا ی ماهیگیری باید اصول اولیه آن را دانست و ابزار مناسبی تهیه کرد اما استفاده از تجربه افرادی که قبل از ما ماهیگیری میکردند هم میتواند به پیشرفت و حرفه ی شدن ما کمک بزرگی کند

قبل از همه این مسایل و نکات، مهم است بدانیم که چه وقت و چه زمانی مناسب است برای ماهیگیری؟

همانطور که میدانیم هر فصل و هر زمانی برای ماهیگیری مناسب نیست .در واقع ماهیگیری به شدت وابسته دما است یعنی اینکه در فصل تابستان و زمستان تغییرات آب و هوا بطور مستقیم بر دمای آب و در نتیجه جنب و جوش ماهیان تاثیر میگذارد. به غیر از چشمه هایی که بصورت خود جوش، گرم هستند، بقیه رودخانه ها و برکه ها در فصل گرم و تابستان به دلیل دمای بالای آب، شاهد جنب و جوش ماهیان هستیم. در بهار امکان صید ماهی خصوصا برا ی افراد مبتدی کم می‌شود بدلیل اینکه ماهی ها در فصل بهار از طرفی تازه شروع به جنب و جوش کرده اند و از طرف دیگر به دلیل کم وزن بودن و سبک بودنشون به آرامی به طعمه نوک میزنند و در واقع بازی میکنند. شانس صید کم است و اگر هم باشد ماهی های کوچک را میتوانیم صید کنیم. در این فصل از سال ماهی کپور بیشتر از ماهیان دیکر به چشم می آیند با اینکه باهوش و محتاطن اما وسوسه خوردن طعمه باعث میشود بیشتر صید شوند.

 و اما تابستان بهترین فصل است برای ماهیگیری، در این فصل بیشتر ماهیان شروع به تخم ریزی میکنند و به دلیل وفور غذا و طعمه، در حال اضافه وزن هستند و آنقدر سرحال و پر شور هستند که به هر طعمه ای نوک میزنند و سعی در تکه کردن و بلعیدن طعمه دارند بنابراین صید ماهی آسانتر می‌شود و شانس اینکه ماهی به طعمه شما نوک بزند زیاد است. از ماهیانی که در فصل تابستان به وفور یافت می‌شوند میتوان به کپور و عروس ماهی و زردک و آمور اشاره کرد.

در فصل پاییز دمای هوا مقداری کاهش پیدا میکند خصوصا اگر آب عمیق باشد لایه های زیرین آب سردتر میشود و ماهی ها آرام تر می‌شوند و ار آن جنب و جوش می افتند، اما اگر شانس با شما یار باشد و صبوری به خرج دهید می‌توانید ماهی صید کنید که وزن قابل توجهی داشته باشد چرا که در تمام طول تابستان و با وفور منابع غذایی حسابی توانسته است وزن خود را بالا ببرد. از طرفی هم به دلیل کم شدن طعمه این ماهی های بی حال و آرام ممکن است به طعمه نوک بزنند اما در هر صورت نسبت به فصل تابستان  شانس صیدشان کمتر می‌شود .

و اما در زمستان که هوا سرد میشود ،دمای هوا در آب بشدت سرد میشود و دیگر اثری از ماهی نخواهی دید خصوصا اگر در ماهیگیری ماهر نباشید و تازه به صید ماهی علاقه مند شده باشید. در فصل پاییز و زمستان بیشترین ماهیانی که می‌شود صید کرد، قزل  آلا، کفال، ماهی سفید و کپور هستند که در دریای خزر به وفور یافت می‌شوند. ماهیگیری در این فصل چالش برانگیز است چون حتی اگر در همان مکان و همان شرایط در تابستان و حتی پاییز صید خوبی کرده باشید، قطعا در زمستان اثری از ماهی در آن مکان نخواهید دید. اینجاست که اگر به دنبال صید ماهی باشید باید تکنیک های دیگری بکار ببرید و حرفه ای تر عمل کنید. از تغییر مکان همیشگی تان شروع کنید و شانس خود را جایی دیگر امتحان کنید. می توانید از طعمه های شیرین استفاده کنید چرا که میل به غذا در ماهیان کم می‌شود بدلیل سردی آب. حتی میتوانید برای گرفتن نتیجه بهتر کمی قبل از ماهیگیری، اقدام به طعمه پاشی کنید در آن منطقه و البته مقداری طعمه بریزد که سریع در آب حل شوند و فقط بوی آن بماند و ماهی ها بخاطر آن بو جذب طعمه اصلی شما شوند .

در ایران تقریبا در تمام فصول سال چه هوا گرم باشد و چه سرد، می‌شود ماهیگیری کرد گرچه برای یک صید خوب علاوه بر تجربه نیازمند وسایل و ابزار ماهی گیری هستیم. وسایلی که بدون آنها نمی‌شود ماهیگیری کرد و یا بهتر است بگویم سخت تر می‌شود ماهیگیری کرد .

قلاب ماهیگیری که خود از بخشهای مختلفی تشکیل شده است، چوب، چرخ، قرقره نخ و ریسمان و سایر لوازم ماهیگیری مانند، طعمه، زنگوله، هرزه گرد، طعمه پاش .

قبل از آنکه بخواهیم وسایل و ابزار ماهیگیری را انتخاب کنیم بهتر است بدانیم میخواهیم چه نوع ماهیی و در چه عمقی صید کنیم .